Najczęstsze kontuzje narciarskie i snowboardowe

Kontuzje ortopedyczne u pasjonatów sportów zimowych zdarzają się niezwykle często. W przypadku urazu najlepiej zgłosić się do ortopedy sportowego – lekarza specjalizującego się w leczeniu uszkodzeń ciała u osób aktywnych ruchowo. Jakie kontuzje są najpowszechniejsze u narciarzy i snowboardzistów?

Czym zajmuje się ortopeda sportowy?

Jedną ze szczegółowych specjalizacji lekarskich, którą może uzyskać lekarz ortopeda, jest medycyna sportowa. Jej celem jest zapewnienie opieki osobom aktywnym ruchowo – zarówno zawodowym sportowcom, jak i tym uprawiającym sport rekreacyjnie. Ortopeda sportowy zajmuje się kwalifikacją zawodników (w tym wykrywaniem ewentualnych przeciwwskazań do danej dyscypliny), pomaga im w utrzymaniu jak najlepszej sprawności, kontroluje efektywność treningów, opiekuje się nimi w przypadku kontuzji oraz zapewnia rehabilitację i odnowę biologiczną. Specjalizacja obejmuje leczenie poszczególnych elementów układu szkieletowo-mięśniowego, a więc terapię kontuzji kości, mięśni i stawów. Ortopeda sportowy zajmuje się w szczególności leczeniem stanów po urazach kolan i stawów ramiennych. Wśród powszechnych metod terapii znajduje się zarówno farmakologia, jak i leczenie operacyjne. Lekarze ortopedzi współpracują z fizjoterapeutami, rehabilitantami, radiologami, psychologami i trenerami personalnymi.

Diagnostyka w ortopedii sportowej

Najważniejszą kwestią w ortopedii sportowej jest diagnostyka obrazowa. Na podstawie szeregu badań lekarz ustala szczegółowy plan leczenia. Prawidłowe rozpoznanie i jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego postępowania (zachowawczego lub operacyjnego) pozwala na przywrócenie zawodnikowi sprawności fizycznej i szybki powrót do formy. W orzecznictwie sportowo-lekarskim wykorzystuje się przede wszystkim badania rentgenowskie, ultrasonografię, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

Częste kontuzje narciarzy i snowboardzistów

Jazda na nartach lub snowboardzie wymaga dobrej kondycji i odpowiedniego przygotowania fizycznego. Jednak nawet najlepiej wytrenowanym mogą przydarzyć się różnego rodzaju kontuzje. W wielu przypadkach urazy ortopedyczne są wyjątkowo poważne i wymagają długotrwałego leczenia. Wśród najczęstszych kontuzji występujących u osób spędzających urlop na stokach pierwsze miejsce zajmują uszkodzenia więzadeł stanu kolanowego. Najczęściej diagnozowane są typowe dla narciarzy uszkodzenia więzadeł pobocznych i krzyżowych. Charakterystycznymi objawami są bolesny obrzęk stawu kolanowego i trudności z poruszaniem. Kontuzja wymaga jak najszybszej konsultacji u specjalisty – po potwierdzeniu uszkodzenia badaniami obrazowymi podejmowane jest leczenie zachowawcze lub operacyjne. Kolejną grupę urazów stanowią wszelkiego rodzaju naciągnięcia w obrębie układu mięśniowo-kostnego, przede wszystkim naciągnięcie mięśni przywodzicieli i naciągnięcie mięśnia czworogłowego uda. W takich sytuacjach można spróbować poradzić sobie samemu, stosując środki przeciwbólowe i zimne okłady. Jeśli dolegliwości nie miną po upływie trzech dni, należy zgłosić się do poradni ortopedycznej. Natychmiastowej konsultacji lekarskiej wymaga natomiast złamanie. W takich sytuacjach pierwszej pomocy udzielają najczęściej ratownicy, a leczenie kontynuowane jest w szpitalu.

Co zrobić w przypadku doznania kontuzji?


Jeśli podczas zimowego szaleństwa na stoku przydarzy nam się uraz, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do ortopedy. Pomoc specjalisty jest niezbędna, pozwala nam bowiem uniknąć poważniejszych problemów ze zdrowiem i długotrwałego unieruchomienia.