Ból pleców: kiedy udać się do lekarza?

Według najnowszych statystyk prawie 70% społeczeństwa krajów wysokorozwiniętych cierpi na bóle kręgosłupa o różnym pochodzeniu. Specjaliści są zgodni co do tego, że ból pleców można już potraktować jako jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Nic nie wskazuje na to, by ta sytuacja miałaby się w najbliższych latach zmienić. Głównym wrogiem naszych pleców jest siedzący tryb życia. Coraz więcej Polaków wykonuje zawody wymagające spędzania długich godzin przy biurku. Dodajmy do tego niewłaściwie dietę ubogą w witaminy i składniki mineralne oraz brak aktywności fizycznej, a otrzymamy najprostszą receptę na tego rodzaju dolegliwości. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, kiedy warto udać się z tym do lekarza.

Jakie mogą być przyczyny bólu pleców?

Dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Ponieważ jest to dość powszechna dolegliwość, postawienie jednoznacznej diagnozy może wymagać czasu. Bóle pleców najczęściej dokuczają osobom prowadzącym siedzący tryb życia. Brak ruchu sprawia, że nabieramy złych nawyków: garbimy się, przyjmujemy niewłaściwą pozycję podczas pracy przy komputerze, itd. Ryzyko wystąpienia problemów z kręgosłupem potęgują wady postawy: skrzywienie boczne (skolioza), plecy okrągłe (kifoza), plecy płaskie czy plecy wklęsłe (lordoza). Objawy bólowe mogą pojawić się również na skutek przeciążenia kręgosłupa (np. dźwigania ciężkich rzeczy) lub zmian zwyrodnieniowych. Ból pleców może być objawem stanów patologicznych zaistniałych w innych układach i narządach. Takie symptomy pojawiają się np. w ostrym zapaleniu opon mózgowych, zapaleniu trzustki, półpaścu, dusznicy bolesnej, zapaleniu płuc, zespole stawu skroniowo-żuchwowego, schorzeniach układu moczowego, zapaleniu wyrostka robaczkowego oraz nowotworach jajników.

Ból pleców: kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza?

Mówiąc najprościej: każdy silny ból pleców, który utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, wymaga konsultacji u lekarza. Do specjalisty należy zgłosić się także z przewlekłymi, nawracającymi bólami odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego. Wizyta u ortopedy jest zalecana również w przypadku rwy kulszowej nagłego, ostrego bólu i uczucia drętwienia promieniującego od kręgosłupa do nóg.

Do jakiego specjalisty się udać, gdy bolą plecy?

Diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości bólowych w rejonie pleców zajmują się ortopedzi, reumatolodzy, radiolodzy i neurolodzy. Jeśli dolegliwości pojawiły się na skutek urazu, konieczna może być wizyta u chirurga ortopedy (traumatologa). Leczenie kręgosłupa polega w dużej mierze na wykonywaniu odpowiednio dobranych ćwiczeń fizycznych pod kierunkiem fizjoterapeuty lub rehabilitanta.

Jak diagnozuje się ból kręgosłupa?

Podstawą ustalania rozpoznania jest rozmowa z lekarzem. Specjalista prosi pacjenta o wskazanie, w jakich miejscach odczuwa ból, oraz od kiedy występują dolegliwości. Następnie lekarz wykonuje badanie fizykalne. W celu rozszerzenia diagnozy zaleca też diagnostykę obrazową, przede wszystkim wykonanie zdjęcia RTG. W znaczącej ilości przypadków dolegliwości bólowe można skutecznie wyeliminować. Należy przede wszystkim zadbać o zwiększenie elastyczności kręgosłupa i wzmocnienie siły mięśni szkieletowych. W utrzymaniu długotrwałych efektów pomagają ćwiczenia rozluźniające (np. masaże).