Typowe kontuzje ortopedyczne snowboardzistów
Polskie stoki narciarskie co rok oblegane są przez miłośników śnieżnego szaleństwa. Zamiłowanie do sportów zimowych mamy we krwi – i choć przez wiele lat najpopularniejszą dyscypliną było narciarstwo, obecnie coraz więcej osób dwie deski zastępuje jedną. Snowboard jest uznawany za ciekawszy od nart, a przy tym zapewnia solidny zastrzyk adrenaliny. Choć na nartach można jeździć szybciej, snowboard jest za to bardziej dynamiczny. Na stoku nie trudno jednak o kontuzję. Jakim urazom ortopedycznym najczęściej ulegają snowboardziści?
Kto częściej ulega kontuzjom: narciarze czy snowboardziści?
Miliony narciarzy i snowboardzistów od lat toczy z sobą spór o to, która z dyscyplin jest lepsza. A przecież jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie istnieje: tak naprawdę tylko od naszych upodobań zależy, który sport bardziej przypadnie nam do gustu. Kontuzje podczas uprawiania sportów zimowych przytrafiają się zarówno amatorom, jak i zawodowcom, jednak prawdopodobieństwo urazu jest około dziesięć razy wyższe u osób początkujących. Ratownicy są zgodni, że do większości wypadków dochodzi na skutek nieodpowiedzialnego zachowania. Narciarze i snowboardziści często przeceniają swoje umiejętności, nie dostosowując szybkości i stylu jazdy do swoich możliwości fizycznych. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono specjalne badania dotyczące statystyk wypadków zimowych. Okazało się, że 55% takich zdarzeń przytrafia się snowboardzistom, zaś 45% narciarzom. Jednak entuzjaści jazdy na dwóch deskach trzy razy częściej ponoszą śmierć w wyniku urazu na stoku.
Stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia na stoku
Ponieważ riderzy są w dużej mierze chronieni przed urazami dolnych partii ciała, w tej dyscyplinie na kontuzje najbardziej narażone są ręce. Najczęstszymi obrażeniami ortopedycznymi snowboardzistów są kontuzje nadgarstków, urazy stawów ramiennych i obrażenia stawów łokciowych. Jednym z poważniejszych uszkodzeń jest zwichnięcie stawu.
Złamania na stoku
Wśród kontuzji przytrafiających się osobom spędzającym urlop na stoku znajdują się również złamania. W tym przypadku pierwszej pomocy udzielają ratownicy. Po konsultacji ortopedycznej i wykonaniu odpowiednich badań obrazowych wdraża się leczenie zachowawcze lub operacyjne.
Jak bezpiecznie jeździć na snowboardzie?
Przede wszystkim: nie ryzykować. Brawurowa jazda często kończy się długotrwałym pobytem w szpitalu nie tylko dla nas, lecz także dla innych. Wymiatanie i nadmierne popisy na stoku mogą stanowić zagrożenie. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę ze snowboardingiem, najlepiej uczyć się pod okiem doświadczonego instruktora. Sprzęt, którego używamy, powinien być odpowiednio wyregulowany. Wiązania deski ustawiamy w ten sposób, by w trakcie szusowania mieć jak największą kontrolę nad torem jazdy. Ogromnie ważne jest także używanie akcesoriów zabezpieczających (przede wszystkim kasku!). Ponieważ miłośnicy jazdy na jednej desce najczęściej doznają urazów nadgarstków, warto używać specjalnych ochraniaczy snowboardowych.
Uraz ortopedyczny na stoku – i co teraz?
W przypadku stłuczenia wystarczy zazwyczaj schłodzenie bolącego miejsca i wmasowanie w nie specjalnego preparatu przyspieszającego wchłonięcie krwiaka. Gdy dojdzie do skręcenia, należy ochłodzić uszkodzone miejsce i zastosować leki przeciwbólowe. Czasami kontuzje doznane na stoku są bardzo poważne i wymagają długotrwałego leczenia. Dlatego jeśli do nich dojdzie, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ortopedą. Najlepiej wybrać ortopedę specjalizującego się w medycynie sportowej.