Wskazania do rehabilitacji kręgosłupa

Podstawą układu szkieletowego człowieka jest kręgosłup. U osób dorosłych stanowi on około 40 – 45% długości całego ciała. Składa się z 26 kości i dzieli na pięć odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i guziczny. Kręgosłup pełni wiele ważnych funkcji: stanowi podporę całego ciała, pomaga w utrzymywaniu równowagi, amortyzuje wstrząsy i chroni rdzeń kręgowy. Ponieważ ten odcinek szkieletu nieustannie musi dźwigać ciężar naszych kości, mięśni i narządów wewnętrznych, jest przez to wysoce podatny na różnorodne zmiany patologiczne (m.in. skrzywienia i dyskopatie) oraz urazy. Najczęstszą dolegliwością układu kostnego człowieka jest ból kręgosłupa. Może pojawić się nagle, może też towarzyszyć postępującym zmianom zwyrodnieniowym. Problemy z kręgosłupem są w dużej mierze konsekwencją prowadzenia niezdrowego trybu życia: małej ilości ruchu, złej diety i spędzania większości dnia w pozycji siedzącej. W wielu przypadkach zwykłe zwiększenie dawki codziennej aktywności fizycznej nie wystarczy, by dolegliwości ustąpiły. Często niezbędna okazuje się specjalistyczna rehabilitacja kręgosłupa. Na czym ona polega i kiedy jest wskazana?

Rehabilitacja kręgosłupa: na czym polega?

Termin rehabilitacja kręgosłupa jest używany do określenia różnych czynności podejmowanych w celu zmniejszenia bólu pleców i przywróceniu pacjentowi pełnej (na ile jest to możliwe) sprawności ruchowej. Obejmują one przede wszystkim właściwie dobrane ćwiczenia fizyczne, kąpiele uzdrowiskowe, zabiegi lecznicze oraz masaże, których zadaniem jest działanie rozluźniające i przeciwzapalne. Istotą rehabilitacji jest stymulowanie określonych odcinków kręgosłupa właściwie dopasowaną siłą fizyczną. Po takim zabiegu mięśnie szkieletowe stają się rozluźnione, a pacjent odczuwa odprężenie. Inną metodą rehabilitacji kręgosłupa jest tzw. krioterapia, czyli wykorzystanie leczniczych właściwości skrajnie niskich temperatur. Współczesna medycyna ma do zaproponowania również wiele nowatorskich zabiegów, m.in. terapię falą uderzeniową, czyli dostarczenie pewnej ilości energii w miejsce, w którym pacjent odczuwa ból.

Wskazania do rehabilitacji kręgosłupa

Po pierwsze, rehabilitacja jest ważną częścią postępowania pooperacyjnego przy urazach kręgosłupa. Zalecana jest bez względu na to, w którym odcinku doszło do złamania. Odpowiednio dobrane ćwiczenia są wysoce skuteczne w leczeniu schorzeń dysków międzykręgowych (dyskopatii) i bólów neurogennych. W wielu przypadkach dyskopatia może prowadzić do rozwoju choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, a ta z kolei może powodować wiele poważnych powikłań (np. występowanie rwy kulszowej). Zabiegi rehabilitacyjne zalecane są także osobom z wadami postawy (np. skoliozą, kifozą, lordozą, plecami okrągło-wklęsłymi, plecami płaskimi, stopą koślawą, stopą szpotawą, stopą końsko-szpotawą, płaskostopiem), kręgozmykiem (przemieszczaniem kręgów) i przeciążeniowymi bólami kręgosłupa. Rehabilitacja jest także istotnym elementem leczenia zmian reumatycznych. Długość rehabilitacji zależy od indywidualnych cech danego pacjenta.